

Chowder med kylling og østershatte
Denne fyldige, aromatiske chowder forener saftig kylling og østershatte med duftende Kikkoman sojasauce, fløde og hokkaido. Den velsmagende ret er smagt til med spidskommen, laurbærblade og sort peber.
Ingredienser
Fremgangsmåde
Step 1

700 ml vand – 75 ml Kikkoman Naturligt Brygget Sojasauce – 50 ml tør hvidvin – 1 laurbærblad – 1 tsk. spidskommen – 1 tsk. sorte peberkorn – 350 g kyllingebrystfilet
Bland vand, Kikkoman sojasauce, vin og krydderier sammen, og bring det i kog i en gryde. Prik kyllingefileten med en gaffel, læg den i gryden, og lad det hele simre i ca. 15 minutter. Hæld væden fra, og gem 500 ml af væden til senere brug.
Step 2

2 spsk. vegetabilsk olie – 1 løg i tern – 1 knust fed hvidløg – 250 g hokkaidogræskar i tern – 150 g østershatte i tern
Opvarm olie på en pande og steg løg, hvidløg, græskar og østershatte i ca. 3 minutter. Kog panden af med den gemte væde, bring det hele i kog, og lad det simre i 10 minutter.
Step 3

2 spsk. hvedemel, type 405 – 100 ml fløde (med minimum 30% fedtindhold) – 1 spsk. frisk persille, hakket
Riv kyllingefileten i fine strimler og hæld den ned til grøntsagerne. Bland fløde med mel i en skål og hæld det i chowderen. Bring blandingen i kog under omrøring. Drys med frisk persille inden servering.
Tip:
Retten smager lækkert sammen med friskristet baguette.
Opskrifts-ID: 1385
Opskrift som PDF
Download som PDFMange tak for din tilbagemelding!
Fortæl os gerne, hvad du synes om opskriften
Bare klik på det antal stjerner, du vil give opskriften: jo flere stjerner, desto bedre!
Få mere at vide