

Mitarashi-dango (mochi-kugler med sød sojasauce-glace)
Metode og ingredienser til mochi-kugler med sød sojasauce. En meget populær japansk dessert.
Fremgangsmåde
Step 1

Til sød sojasauce:
- Hæld hvidvinen i en pande, og varm den op, så den koger.
- Tilsæt mineralvand, sukker og Kikkoman sojasauce, og fortsæt kogeprocessen, indtil sukkeret er opløst.
- Reducer varmen, pisk kartoffelmelet med 3 spsk. vand, og tilsæt den til den kogte væske, mens du rører rundt. Varm kortvarigt blandingen op til kogepunktet, og lad den afkøle.
Step 2

Til rismelkuglerne:
Dræn tofuen godt, placér den i en skål, og mos den godt med en spatel.
Step 3

Tilsæt klisterrismelet, og ælt den med hænderne, indtil dejen er jævn.
Step 4

Form dejen til 6 kugler med hænderne, så de hver har en vægt på ca. 18 g.
Step 5

Kog tilstrækkeligt vand i en pande, og kog rismelkuglerne 3-4 minutter. Reducer varmen, og kog kuglerne, indtil de stiger op til overflader.
Step 6

Dup kuglerne godt, og sæt 3 kugler på hvert spyd. Du kan også vælge at stege dem kortvarigt på begge sider i en smule vegetabilsk olie i en varm pande. Arrangér dem på tallerkener, og servér med sød sojasauce (rør rundt, så den er jævn), der hældes over. Pynt med mynteblade, og servér retten.
Opskrifts-ID: 949
Opskrift som PDF
Download som PDFMange tak for din tilbagemelding!
Fortæl os gerne, hvad du synes om opskriften
Bare klik på det antal stjerner, du vil give opskriften: jo flere stjerner, desto bedre!
Få mere at vide